Grécke prasiatko stále krochká

Autor: Slavomír Karabinoš | 4.6.2011 o 22:14 | (upravené 4.6.2011 o 23:14) Karma článku: 8,79 | Prečítané:  1892x

Grécko dostane ďalšiu pôžičku, krajina sa tak vyhne možným komplikáciám. Smiať sa, či plakať? V prvom rade treba povedať, že je to pokračovanie v riešení situácie ktorá vôbec nemusela nastať. Stačilo by, ak by Grécko roky neklamalo všetkých naokolo o svojej finančnej kondícii. Namiesto toho, aby bol vinník potrestaný mu všetci členovia eurozóny (s väčšou alebo menšou ochotou) pomáhajú.

 

V patovej situácii v akej sa ocitlo nie len Grécko ale všetky krajine kde sa platí eurom, sa dali spraviť len dve veci.  Prvou je riadený bankrot. Banky by museli oželieť fakt, že čo Grécku požičali už neuvidia. Nebol by to koniec sveta ani pre banky ani pre Grécko. Druhou je pôžička od MMF a členov eurozóny. S pôžičkou sú spojené aj isté podmienky ako sú reformy alebo privatizácia. Ako sa ukazuje, Atény majú rýchlejšie tempo čerpania peňazí ako je tempo ich reformného úsilia. Obrazne povedané, obézny človek ktorý sa pokúša schudnúť, príliš veľa konzumuje a príliš málo chudne.

Práve na príklade Grécka sa ukázalo, že euro je figový list za ktorý sa ukryjú problémy, ktoré by pri fungovaní národnej meny videli aj astronauti na ISS. Nie som odporca eura, práve naopak ale som odporca toho ak závažné chyby ostanú nepotrestané. Grécko klamalo o svojej situácii a falšovalo ekonomické ukazovatele. To, že si to nevšimli žiadni úradníci z Bruselu je kapitola sama o sebe. Riadený bankrot by vyslal jasný signál o tom, že klamať sa nemá. Reči o tom, že by to položilo eurozónu a nastal by koniec eura sú bájkou ako od Ezopa. Teraz to vyzerá tak, že môžu všetci členovia eurozóny klamať, zavádzať a ignorovať dohodnuté pravidlá aj tak im ešte oklamaní požičajú.

A ešte tu máme rozmer solidarity, na ktorý sa mnohí tak radi odvolávajú. Solidarita je to, ak Grécko postihnú požiare, povodne, zemetrasenie, tajfún a podobné živly a eurozóna, EU alebo MMF krajine pomôžu. To je solidarita ak v ťažkej situácii, ktorú si štát nezavinil vedome príde pomoc z vonku. Ale dávať znovu pôžičku zadlženej krajine je ako nalievať alkoholikovi. Euroval je kŕmidlo ktoré naplnili členovia eurozóny, znepokojujúce je, že sa k nej zbieha čoraz viac prasiatok a to Grécke si podľa mňa ešte o nejakú pôžičku zakrochká.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Učiteľ, ktorý sa rád hral. Ako sa Milan Reindl stal dizajnérom Lego Technic

Nevyštudoval techniku ani dizajn. Napriek tomu sa stal jedným z jedenástich dizajnérov Lego Technic. Len vďaka tomu, že si rád z lega skladal veci, na ktoré nemal návod.

DOMOV

Smer chce byť politicky nekorektný aj robiť poriadky v osadách

Novými podpredsedami sú Blanár a Žiga.

SVET

Výbuchy pri štadióne v Istanbule zabili najmenej 13 ľudí

K explóziám došlo hodinu po zápase medzi Besiktasom a Bursasporom.


Už ste čítali?