Pracujúce (polo) mŕtvoly

Autor: Slavomír Karabinoš | 23.6.2011 o 22:08 | Karma článku: 9,44 | Prečítané:  2036x

  Vo svojom blogu sa venujem najmä otázkam verejného dlhu a vzdelania, preto nemôžem vynechať ani penzijný systém. Ten sa  vďaka nepriaznivému demografickému vývoju vo väčšine vyspelých štátoch rúca. Politici, analytici a ekonómovia  na celom svete si kladú tú istú otázku. Ako zabezpečiť dôstojnú penziu pre dôchodcov, ak klesá počet pracujúcich, ktorí sa svojimi odvodmi skladajú na dôchodky?  

Prvou možnosťou je zakonzervovať súčasný stav. To však vytvára tlak na verejné rozpočty nakoľko sa rodí neustále menej detí, čo znamená v budúcnosti aj menší počet pracujúcich občanov platiacich odvody. Výsledkom budú nízke dôchodky alebo vysoké odvody.

Potom tu máme možnosť, ktorú odporúča tak EU ako aj OECD. Tou možnosťou je predlžovanie veku odchodu do dôchodku. To by som prirovnal k oprave defektu na nákladnom aute pumpou na bicykel ale v prípade EU ma to ani neprekvapuje. Z čisto matematického hľadiska to sedí. Ľudia dlhšie žijú, tak musia aj dlhšie pracovať. Ale prakticky je to nezmysel. Už dnes si ľudia po päťdesiatke ťažko hľadajú prácu. Čím starší človek, tým viac chorôb a menší pracovný výkon. Navyše sa narúša prirodzený kolobeh práce ktorému som sa venoval v predošlom blogu. Tisícky absolventov škôl sú bez práce a súčasne zamestnaní ľudia sú nútení pracovať dlhšie. Zástancovia tohto riešenia žijú buď na Marse alebo majú bujnú fantáziu. Moja babka v jeseni oslávila 70-tku. Je to stará žena, ktorá celý život fyzicky pracovala. Neviem si predstaviť, žeby bola pred piatimi či siedmim rokmi ešte robotníčka za pásom. Nik by ju už v jej veku nezamestnal a iste by nepodala taký pracovný výkon ako keď mala 35 rokov.

Treťou možnosťou ku ktorej sa prikláňam aj ja je hlbková reforma zložená z troch krokov. Prvým krokom je systém zložený z viacerých pilierov. Tento krok má Slovensko úspešne za sebou. Budúci penzisti dostanú časť dôchodku z prvého piliera, ktorí je priebežný a časť budú poberať z druhého prípadne aj tretieho piliera v ktorom sa im zhodnocovali úspory. Druhý krok spočívam v dobre nastavenej rodinnej politike. Aj tú Slovensko žne úspechy, najmä ak ide o rodinnú politiku v Jarovniciach či Luníku IX ... Skutočná rodinná politika však spočíva v podpore mladých rodín, ktorí sa rozhodnú založiť rodinu a predtým (po skončení školy) pracovali. Na výber je veľa možností od príspevkov po daňovú úľavu. Tretím krokom je podpora vedy a znalostnej ekonomiky. Ak dnes na jedného dôchodcu pripadajú štyria pracujúci tak o pár rokov to budú už len dvaja pracujúci. Ale dvaja softvéroví inžinieri sa pokojne zo svojich odvodov poskladajú na penziu pre babičku na Orave či Spiši lebo tvoria produkty s vysokou pridanou hodnotu. No dvaja zamestnanci, stojaci za pásom ktorý triedia kábliky majú problém uživiť vlastné rodiny nie to ešte dôchodcov. Veda a výskum vytvára predpoklad pre to, že sa v krajine budú vyrábať tovary s vyššou pridanou hodnotu. To zabezpečí vyššie mzdy a teda vyššie odvody. No Slovensko dáva na vedu len nejakých 0,5% HDP, asi nechce prísť o titul montážnej haly Európy.

Je problém ak sa rodí menej deti, je problém ak dôchodok tvorí iba 46% priemernej mzdy a je problém ak štát núti pracovať tých, ktorí by už mali oddychovať. Hlavne ak ich nútia ľudia, ktorí celý život poriadne nepracovali –teda poniektorí politici.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Učiteľ, ktorý sa rád hral. Ako sa Milan Reindl stal dizajnérom Lego Technic

Nevyštudoval techniku ani dizajn. Napriek tomu sa stal jedným z jedenástich dizajnérov Lego Technic. Len vďaka tomu, že si rád z lega skladal veci, na ktoré nemal návod.

DOMOV

Smer chce byť politicky nekorektný aj robiť poriadky v osadách

Novými podpredsedami sú Blanár a Žiga.

SVET

Výbuchy pri štadióne v Istanbule zabili najmenej 13 ľudí

K explóziám došlo hodinu po zápase medzi Besiktasom a Bursasporom.


Už ste čítali?