Nie, toto nie je normálne!

Autor: Slavomír Karabinoš | 6.7.2011 o 23:58 | Karma článku: 22,01 | Prečítané:  10322x

  Žijeme naozaj neľahkú dobu. Zo všetkých strán počúvame slová o šetrení a efektívnosti. V zdravotníctve nie sú peniaze, lekári a sestry hrozia štrajkom. V armáde nie sú peniaze, musíme si vybrať či budeme financovať vzdušné alebo pozemné sily. Stúpla DPH, stúpnu spotrebné dane. To všetko za jediným cieľom. Vyhnúť sa Gréckej ceste zadlžovania a udržať štát v dobrej finančnej kondícii. Napriek tomu tu máme veľkú skupinu občanov, ktorá bez ohľadu na stav štátnej kasy, bez ohľadu na vládnu garnitúru,  bez ohľadu na uťahovanie opaskov žije v pokoji, bez strachu o budúcnosť. Sú to Rómovia.  

 

Poslanec NRSR Marek Maďarič ma v jednej diskusnej relácii prekvapil svojou úprimnosťou, keď povedal, že ani jedna vláda nezačala riešiť rómsky problém poriadne. A mal pravdu. Každá vláda síce chcela, ale iba chcieť niekedy nestačí...

Mnoho ľudí má obavy o budúcnosť. Ceny potravín rastú, energie tiež. Mladé rodiny sa zadlžujú často na celý život len aby mali strechu nad hlavou. Mnoho otcov a matiek pracuje ďaleko od domova. Zvlášť na východnom Slovensku pracujú ľudia za minimálne mzdy, ale pracovať musia. Účty treba platiť a nikto im nič nedá zadarmo. Aj môj otec vstáva päť dní v týždni o tretej ráno do práce. Vie, že sa musí postarať  o rodinu pretože nik iný to zaň nespraví. Ani nie kilometer od môjho domu, je osada kde všetky hore uvedené pravidlá neplatia. Funguje tam sociálny systém, aký by nám závideli aj vo Švédsku. Takmer nikto nepracuje, napriek tomu všetci majú bývanie. Rodinná politika je lepšia ako v Číne veď, 60% osady má menej ako 18 rokov. Nájsť tam maturitné vysvedčenie, to je ako hľadať profesionálneho hokejistu na Arabskom polostrove. V 15-tich rokoch to čo sa týka vzdelania zabalia a naopak čo sa týka založenia rodiny rozbalia, a to vo veľkom štýle. V čase, keď sa aj budem tešiť zo svojho prvého potomka oni budú mať doma už sedem - osem detí. Najdôležitejší dátum ich života, je ten kedy sa vyplácajú sociálne dávky. Ak by sa všetky peniaze ktoré sa vyplácajú naším drahým spoluobčanom dali na diaľnice a cesty tak sa dnes u nás jazdí minimálne 3x do roka veľká cena F1 a slovo výtlk by sme hľadali v cudzom slovníku.

O to viac ma prekvapuje ak mnohé nadácie robia z lenivosti cnosť a hovoria o diskriminácii či segregácii Rómov. Sami pritom sídlia ďaleko od rómskych osád, v čistých kancelárskych priestoroch a nevedia aké to je, keď sa nepracujúci rómsky sused zabáva do tretej rána, keď Vám úrodu pozbiera bez toho aby sial a keď sa Vás nik nezastane. Nech Vám ukradne čokoľvek nevadí, veď je chudobný. Nezmôžete nič, len dnes je už všetko rasizmus. Oháňajú sa segregáciou v školách. Že vraj oni sú múdry len pani učiteľky hlúpe, že ich nič nevedia naučiť. Dali by ste ako zodpovední rodič svoje dieťa k niekomu kto nemá základné hygienické návyky? Páčilo by sa Vám, ak by Vaše dieťa nosilo zo školy okrem známok aj vši a podobné zvieratká? Žiadna segregácia len ochrana tých, ktorým hygiena niečo hovorí,  o to viac ak ide o deti.

Pred pol rokom som stál na autobusovej zastávke, vedľa mňa bol asi 14 ročný rómsky chlapec. Bolo 9 hodín ráno a pýtal si „pár centov na rožok". Na moju otázku, prečo nie je v škole odpovedal, že to by musel potom robiť ako gadžo. Ešte viac ma pobavila príhoda z Chminianskych Jakubovan kde vodič - Róm nemal platné STK na aute. Policajti ho zastavili a nepokutovali. Že vraj zbytočné, veď aj tak na pokutu nemá a oni majú isté limity koľko majú na pokutách vybrať. O pár minú nato vodič-neróm nemal zapnutý pas. Skončilo to ako inak pokutou. Áno obaja nedodržali predpisy ale kto  ohrozoval bezpečnosť iných a kto skôr tú svoju... Keby to bolo naopak, že by Róm dostal pokuty a neróm nie tak je to do neba volajúca  diskriminácia a mimovládky by sa pretekali s obvineniami ale tak je to normálne, aspoň na Slovensku. A vlastne tu je normálne všetko, všetko čo je v prospech Rómov.

 

PS: Vážim si všetkých poctivo pracujúcich Rómov, nech pracujú kdekoľvek ale jedna lastovička leto nerobí a nemožno poprieť fakt, že 95% Rómov nikdy nepracovalo lebo nemuseli. Pracovať za 350€ na mesiac a na dávkach dosať 400€, kto by pracoval....

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Učiteľ, ktorý sa rád hral. Ako sa Milan Reindl stal dizajnérom Lego Technic

Nevyštudoval techniku ani dizajn. Napriek tomu sa stal jedným z jedenástich dizajnérov Lego Technic. Len vďaka tomu, že si rád z lega skladal veci, na ktoré nemal návod.

DOMOV

Smer chce byť politicky nekorektný aj robiť poriadky v osadách

Novými podpredsedami sú Blanár a Žiga.

SVET

Výbuchy pri štadióne v Istanbule zabili najmenej 13 ľudí

K explóziám došlo hodinu po zápase medzi Besiktasom a Bursasporom.


Už ste čítali?