Kaj keres buči? alebo keď sú "podpory"!!!

Autor: Slavomír Karabinoš | 20.8.2011 o 18:06 | (upravené 20.8.2011 o 18:23) Karma článku: 12,60 | Prečítané:  2203x

A je to tu opäť! Pravidelne sa opakujúci rituál odkrývajúci holú pravdu nad ktorou len každý mesiac zatvárame oči. Nikdy nemeškajú. Sú presné ako švajčiarske hodinky a štedré ako sponzori SMER-u. Správne, aj tento mesiac sa vyplácali sociálne dávky, ľudovo nazývané "podpory". Bez toho aby som sledoval kalendár v mobile alebo na pracovnom stole, viem, že je približne medzi15-tym a 17-tym dňom v mesiaci. Vtedy sa totiž vyplácajú sociálne dávky.

Prvým znakom, že Rómovia sú pri peniazoch je fakt, že vo veľkom nakupujú. Košíky plné potravín, ovocia, alkoholu a sladkostí sú neklamný signál, že sociálne dávky nemeškali ani tento krát.  Minule bol dlhší rad pri pokladni, tak som spočítal taký priemerný nákup rómskej rodiny. 20 kg múky, 4 fľaše alhoholu (vodka alebo také niečo), veľké množstvo ovocia (pomaranče, banány, hrozno), najdrahšie syry a nátierky. Rožky kupované na kvantá a na kuracom mäse tiež nešetrili. Sladkosti, ale žiadne lacné horalky, nebudú sa predsa uskromňovať. Doprajú si maškrty mačné v čokoláde s príchuťou manga alebo kokosu. A samozrejme vodu, ale žiadna lacná minerálka naopak americká klasika menom Coca Cola. Človek by povedal, že to zásobujú potravinovú banku ale stačí im tak na dva týždne. Potom sa dávky minú a nastane pôst. Prirátať ešte treba menšie nákupy v obchode plnom života. Myslím, že za také nákupy by sa nehanbili ani oligarchovia z Ruska.

Druhým znakom, že aj leňošenie zarába je fakt, že sú všade. Na námestí, v cukrárni, pri bankomate, na parkovisku. Stretávajú sa v skupinách, z reproduktorov áut duní RYTMUS a do kufrov sa snažia napchať tie veľké nákupy spomenuté vyššie. Keďže ráno nestávajú do práce, dovolia si aj ponocovať a zabávať sa. Ak ich teda máte v susedstve, zistíte, že bezsenné noci nie je len názov filmu :-) A keď ráno naberiete smer práca, oni naberú smer posteľ. Ak vôbec nejaké majú. Mnohí spia iba na matracoch, žiadne ortoepicky tvarované skôr také, čo už niekto nepotreboval a vyhodil ich.

Trojlístok znamení, že ku niekomu bol štát zase štedrý dopĺňa fakt, že na čerpacej stanici sú z piatich áut, tri rómske. Natankujú plnú nádrž a vyvážajú sa všade, hoc len pár metrov. Tomu vravím pohodlnosť. Pre ilustráciu, keď sa sociálne dávky minú, nemajú problém ísť pešo aj 5km .

V tieni tohto tradičného rituálu, kedy vidím, kam naozaj smerujú sociálne dávky a ako krajčírka pracujúca za minimálnu mzdu kúpi decku ledva banán na desiatu, som si prečítal rozhovor so vládnym splnomocnencom pre rómsku komunitu pánom Polákom. Napriek tomu, že si tento človek uvádza v životopise tri vysoké školy vie o živote Rómov toľko, ako ja o živote indiánov v Peru.   Na otázku redaktorky koľko z celkového počtu Rómov u nás je neprispôsobivých odpovedal:  „S takým termínom nepracujeme. Skúste mi povedať alebo definovať pojem neprispôsobivý?" Jemu asi nikto nekradne úrodu skôr ako vôbec dozreje, on necíti tú bezradnosť keď neplnoleté deti pristihnuté pri čine ešte odvezie polícia až do osady. Ak by medzi nimi žil, hneď by začal s týmto pojmom pracovať. Absolútnou čerešničkou na torte bola táto reakcia: „Na jednej strane obciam vyhovuje prijať podielové dane za týchto občanov, na druhej strane ich mrzí, že z nich musia pre Rómov aj niečo urobiť. V prospech týchto občanov ide iba omrvinka z podielových daní."  Vodovod, kanalizácia, komunitné centrum , PC pre rómske deti ..., to je len zlomok zo „štandardu" ktorý dnes v osadách je s prispením fondov EU. To, že oni za vodu neplatia a odpoja ich, je spôsobené nedisciplinovanosťou, nie tým, že sa pre nich nič nerobí.

Je to teda viac ako paradoxné, keď človek vidí ako si žijú celé rodiny odkázané na sociálne dávky a splnomocnenec vlády ešte povie, že na nich ide len omrvinka. Keje keres buči v rómskom jazyku znamená „kde pracuješ?" Raz som takú otázku položil Jarmilke z osady,  chodili sme spolu do základnej školy. Ona mi ukázala na svoje 4 deti a vraví „Sal po asaben (čo znamená si smiešny.) toto je moja robota"...

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Učiteľ, ktorý sa rád hral. Ako sa Milan Reindl stal dizajnérom Lego Technic

Nevyštudoval techniku ani dizajn. Napriek tomu sa stal jedným z jedenástich dizajnérov Lego Technic. Len vďaka tomu, že si rád z lega skladal veci, na ktoré nemal návod.

DOMOV

Smer chce byť politicky nekorektný aj robiť poriadky v osadách

Novými podpredsedami sú Blanár a Žiga.

SVET

Výbuchy pri štadióne v Istanbule zabili najmenej 13 ľudí

K explóziám došlo hodinu po zápase medzi Besiktasom a Bursasporom.


Už ste čítali?