Že vraj diskriminácia...

Autor: Slavomír Karabinoš | 22.10.2011 o 20:53 | (upravené 22.10.2011 o 22:22) Karma článku: 26,72 | Prečítané:  6236x

Keď chcela učiteľka Jane Elliottová ukázať deťom na jednej zo základných škôl v štáte Iowa ako vyzerá diskriminácia, rozdelila deti v rámci názornej ukážky na dva tábory podľa farby očí. Deti s hnedými očami sedeli v prvých radoch a mali dlhšiu prestávku, zatiaľ čo ich modrookí rovesníci sedeli v zadných radoch a mali kratšiu prestávku. Dnes by sa spomínaná učiteľka nemusela takto namáhať. Stačilo by jej zavítať na Slovensko kde rómska menšina diskriminuje  väčšinu (teda aspoň zatiaľ väčšinu), aj keď nás všetci presviedčajú o opaku.

 

Je zaujímavé pozorovať túto spoločnosť,  ktorá sa rada tituluje prívlastkom demokratická ako reaguje na kritiku Rómov. Autori takejto kritiky sú okamžite označení za rasitov a extrémistov, hodných vyhostenia na pustý ostrov niekde v Tichom oceáne. V lepšom prípade kritiku, respektívne názor, ktorý nekorešponduje s oficiálnou mienkou použijú  proti Vám. Rozprávať by o tom vedel  Maroš Šefčovič, ktorého výrok o zneužívaní sociálneho systému zo strany rómov takmer stál kreslo eurokomisára.

Spomínam si na časy, keď som chodil na strednú školu. Mali sme v triede spolužiaka, ktorého postihla zákerná choroba-rakovina. Vyrastal s mamou a niekoľkými mladšími súrodencami v podmienkach, kedy nemali peňazí nazvyš. Z jedného malého platu uživiť deti a zaplatiť nájom nie je vôbec jednoduché. Rakovina je zákerná a finančne náročná choroba. To nie je slogan z reklamy, to je smutná realita. Raz potreboval vycestovať do Bratislavy, kde mal podstúpiť dôležité vyšetrenie. Pre jeho blízkych však bola cesta do Bratislavy položka, ktorá vážne zasiahla do rodinného rozpočtu. Nemali nárok na bezplatnú prepravu s odôvodnením, že chlapec má zdravé nohy, musel by byť invalid. Naopak, tehotná rómska žena cíti, že sa blíži čas pôrodu. Z pohodlnosti ktorej ju naučil tento štát  si zavolá sanitku, tá ju odvezie do nemocnice aj keď by stačilo, ak by jej druh naštartoval auto  (s ŠPZ Veľkej Británie) a odviezol ju tam osobne. Ale načo, keď rómovia zbožňujú veci zadarmo. Kto potrebuje sanitku viac? Pohodlná rórmka alebo onkologický pacient,  to nech si dopovie každý sám.

Druhý stupeň základnej školy v nemenovanej obci na východnom Slovensku. V triede je 28 žiakov, z toho 6 sú rómovia. Nebolo by na tom nič zlé, keby spomínaní rómovia, viackrát neprepadli. Boli teda starší a fyzicky silnejší, čo využívali na diskrimináciu svojich spolužiakov. Pod hrozbou násilia pýtali peniaze, prípadne desiatu (aj keď na jednu suchú desiatu majú nárok). Nastala patová situácia. Rodičia rómskych detí žiadajú nápravu. Rodičia rómskych detí zase tvrdia, že ch deti sú slušné a tvrdo protestujú voči preradeniu do osobitnej triedy, pričom až podozrivo často skloňujú slovo diskriminácia. Viete ako sa hovorí, nesmejete sa Dežkovy z 1.B lebo jeho otec je v  6.A :-)) Kto je tu diskriminovaný, nech si opäť odpovie každý sám.

Každý, kto chce mať vodičské oprávnenie musí prejsť okrem iného lekárskou prehliadkou. Neminulo to ani mňa a tak som sa jedného dňa vybral k svojej všeobecnej lekárke. V čakárni sedelo 10 rómov a jedna nerómska matka s dieťaťom. Zľakol som, že všetci čakajú na lekárku ale to len v priemere s jedným pacientom prišli aj obaja rodičia, plus mladší súrodenec v plienkach. Nechcem sa nikoho dotknúť, ale bol tam naozaj nepríjemný zápach. Ostal som stáť na chodbe, ako zdravý človek som sa nechcel nakaziť. Keď som už bol v ambulancii lekárka mi povedala, že by ma aj vzala skôr ale musela najprv vziať do ambulancie rómov, lebo sa už sťažovali, že sú diskriminovaní a dlho čakajú. To hej chudáčikovia, pracujú ako fretky, platia zdravotné odovody a ešte sa im nedostane primeranej starostlivosti...

Asi pred rokom som čítal štúdiu sociológov, kde opisovali dnešnú spoločnosť. Padli tam prívlastky ako postmoderná spoločnosť, postindustriálna spoločnosť, spoločnosť pod dohľadom a podobne. Ja si dovolím nazvať dnešnú spoločnosť, šablónovou spoločnosťou, lebo v nej existujú isté šablóny zmýšľania a všetko iné je zlé a nežiaduce. Rovnakou šablónou je názor, že "rómovia sú diskriminovaní". Ukážte mi kde je napísané : Rómom vstup zakázaný!, kde sú vo vlaku/autobuse/električke miesta pre rómov a nerómov? Nič také tu nie je, nič také tu nenájdete. Zato ja vám ukážem deti, ktoré sa boja prejsť okolo rómskej  triedy, ak samé nemajú rómov v triede, ukážem vám pracovníčky úradov práce, ktoré majú menšie mzdy ako ich klienti -rómovia sociálne dávky. Tak kto je tu vlastne diskriminovaný?

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Učiteľ, ktorý sa rád hral. Ako sa Milan Reindl stal dizajnérom Lego Technic

Nevyštudoval techniku ani dizajn. Napriek tomu sa stal jedným z jedenástich dizajnérov Lego Technic. Len vďaka tomu, že si rád z lega skladal veci, na ktoré nemal návod.

DOMOV

Smer chce byť politicky nekorektný aj robiť poriadky v osadách

Novými podpredsedami sú Blanár a Žiga.

SVET

Výbuchy pri štadióne v Istanbule zabili najmenej 13 ľudí

K explóziám došlo hodinu po zápase medzi Besiktasom a Bursasporom.


Už ste čítali?