Nehanebný a nešťastný rozsudok.

Autor: Slavomír Karabinoš | 9.11.2011 o 20:41 | (upravené 13.11.2011 o 14:50) Karma článku: 12,82 | Prečítané:  1044x

Európsky súd pre ľudské práva priznal rómskej žene odškodné niekoľko desiatok tisíc eur, lebo boli podľa súdu porušené jej ľudské práva a slobody. Nehanebný a nešťastný rozsudok len v plnej nahote ukazuje, ako prehnane "lipne" dnešná spoločnosť na ľudských právach a vidí ich porušenie aj tam, kde ku žiadanému porušeniu nedošlo. Skôr ako mi dáte nálepku extrémistu (čo odmietam) a vyhradíte mi jednu miestnosť v Leopoldove,  prečítajte si  prosím nasledujúce riadky.

Snom každej ženy je mať dieťa. Obdobie tehotenstva sa považuje za jedno z najkrajších období v živote. Každý normálny a zodpovedný rodič chce, aby sa jeho potomok narodil do ideálneho prostredia, kde dostane v primeranom množstve všetko, čo potrebuje pre svoj vývin a rast, od hračiek po vzdelanie. Môžem na príklade vlastných rodičov povedať, že pre svoje dieťa chcú vždy len to najlepšie (aj keď v puberte, to nie vždy tak vyzerá) a som presvedčený, že mnohí čitatelia majú podobnú skúsenosť s vlastnými rodičmi. Doba je však neistá a každý zodpovedný rodič si zváži, koľko detí môže vychovať.

Časy v akých žili naši starí rodičia, ktorí mali bežne aj 7 súrodencov sú preč a dnes je toto číslo ani nie polovičné. Nebudeme si klamať, mať dieťa je v dnešnej dobe aj otázka peňazí. Mnoho párov odkladá príchod potomka na neskôr, lebo si to jednoducho nemôžu dovoliť. Splácajú hypotéku, chcú si niečo našetriť, boja sa, že prídu o miesto a podobne. Niekto to môže označiť za vypočítavé, no je to aj prejav zodpovednosti. Každý má toľko detí, koľko môže vychovať. Žiaden normálny rodič predsa nechce, aby bolo jeho dieťa hladné alebo nezaodeté.Takto rozmýšľa zodpovedný rodič.

A ako rozmýšľa rómsky rodič? Prvé dieťa v pätnástich a nie je výnimkou, že aj skôr. Kým my si v tomto veku vyberáme strednú školu, oni vyberajú meno pre dieťa. A aká budúcnosť čaká toto dieťa? Jedináčikom iste nebude a ani sa nenazdá už bude mať aj súrodencov. Učiteľky v "nultých ročníkoch" by nám vedeli porozprávať, koľko námahy stojí naučiť ich základným hygienickým návykom. Veď doma nemajú často ani umývadlo, odpadky vyhadzujú pod okná a po vodu chodia vo vedrách.  Dennodenne prichádzam do kontaktu s takouto realitou. Viete, čo sa deje v osadách keď vyplácajú sociálne dávky? Za také párty by sa nehanbila ani Paris Hilton. Ale keď sa dávky minú bieda priam piští. Deti jedia aj nedozreté jablká, chodia otrhané. Pred mesiacom som videl v Sabinove bosé dieťa s jednou korčuľou na nohe ale to bolo nič v porovnaní s tým, ako som videl rómsku ženu ísť z nákupu. V kočiari tašky s nákupom a na igelitkách bábätko a to bábätko sa zošmyklo (kočiar bol starý a nie práve najpevnejší) hlavičkou na chodník.

Za chvíľu budú Vianoce. Každý doma, sviatočná pohoda, rodina pokope a oni chodia po tej zime od domu do domu a vinšujú. Zmrznutí na cencúľ, nosy červené ako muchotrávka. Toto je detstvo? Čo z nich vyrastie? Každému normálne zmýšľajúcemu človeku je zrejmé, že rómske ženy, (teda drvivá väčšina z nich) nie sú schopné postarať sa o svoje deti a nie sú schopné ani z nich vychovať slušných ľudí. Ani nemôžu, veď slušnými ľuďmi nie sú. Slušný človek sa snaží zamestnať, slušný človek si snaží rozložiť peniaze na celý mesiac, slušný človek platí účty, slušný človek dodržiava osobnú hygienu... Väčšina rómov je pre svoje deti zlý príklad. Žiadne dieťa sa nenarodí s tým, že vie kradnúť ale žobrať. To ho naučí až svet dospelákov.

Položme si dôležitú otázku, na ktorú nech si každý odpovie podľa vlastného uváženia. Je lepšie ak má rómska žena 7-8 detí, o ktoré nie je schopná sa postarať alebo  je sterilizovaná, má dve deti čo je nepomerne menší tlak na rodinný (a štátny) rozpočet? Vieme dobre, že pre nich sú rodinné prídavky zdroj príjmu a  že drvivá väčšina rómov zneužíva sociálny systém.  Na neschopnosti rodičov postarať sa o dieťa je smutné to, že nato doplatí ten nevinný, teda samotné dieťa. Preto na spomínanej sterilizácii nevidím nič také, čo by bolo hodné odškodnenia 43 000€. Buď začneme túto časť obyvateľstva, ktorá sa vyznačuje nezodpovedným prístupom k financiám, k výchove a plodeniu detí, k vzdelaniu, prakticky ku všetkému kontrolovať,  alebo tú budú ešte deti, vychovávať už vlastných potomkov. Každý štát by mal mať aj zodpovednú rodinnú a populačnú politiku.  Čo bude zo Slovenskom o 30 rokov ak dnes má nerómska žena 2 deti a rómska žena 7 detí? Nebolo by na tom nič zlé, keby tých 7 detí nešilo v šľapajach svojich rodičov, teda život na okraji spoločnosti a na úkor štátu.

Najväčší problém Slovenska nie je euroval. Ani banky, ani veľké štáty EU nebudú čakať kým si vyriešime svoju dilemu účasti na megapodvode menom euroval. Ale to, že tu máme obrovský nárast rómskej populácie, ktorá sa nechce začleniť do spoločnosti, to je vážny problém pre Slovensko. A vážny problém je aj to, že ak dnes príde róm na váš pozemok kradnúť a vy ho prichytíte, v sebaobrane aj udriete, tak nikto nebude riešiť krádež ale napadnutie a z vinníka  sa stane obeť. Tak je postavená legislatíva, tak je postavený celý systém.  Keď zomrie niekomu manželka pri pôrode, keď je podozrenie, že lekár zanedbal starostlivosť, vtedy všetko končí na "Úrade pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou" a pravdy sa pozostalí domáhajú len ťažko. Keď sa však niečo stane rómskej žene, vtedy hŕŕŕŕŕ mimovládky, ľudsko-právne organizácie, neziskovky... všetci sa hrnú hľadať pravdu, bijú sa za spravodlivosť. Žiaden lekár si nedovolí vykonať sterilizáciu alebo iný úkon len tak. A to, že spomínaná rómka podpísala niečo, čomu ani nerozumela svedčí o tom, na akej intelektuálnej úrovni sú. Ani sa nečudujem. Aj v našej dedine terénne sociálne pracovníčky takmer všetko vybavia za nich. Potom zrazu, keď sa majú spoliehať na seba sú z toho zhrozené. Ja som zhrozený z toho, že na súdoch je ešte cca 100 podaní v rovnakej veci. Ak každý skončí podobným odškodným,  tak to bude hotové nešťastie.

V tom je ten rozsudok nehanebný a nešťastný. Vytvára nebezpečný precedens, ktorý roztočí koleso nových a nových sťažností akože diskriminovaných rómskych žien a mimovldáky sa budú biť o ich práva  zo všetkých síl. Pritom zabúdajú, že kto má práva má aj povinnosti ale tie rómov nikdy netrápili....

PS: Každej matke prajem, nech má detí koľko chce. Je jedno akej je etnickej a národnostnej príslušnosti, hlavne nech sa o svoje deti riadne stará. Vážim si každú jednu matku, ktorá riadne vychováva svoje deti, rómku aj nerómku ale nebudeme si klamať, väčšina rómskych matiek svoju úlohu nezvláda...

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Učiteľ, ktorý sa rád hral. Ako sa Milan Reindl stal dizajnérom Lego Technic

Nevyštudoval techniku ani dizajn. Napriek tomu sa stal jedným z jedenástich dizajnérov Lego Technic. Len vďaka tomu, že si rád z lega skladal veci, na ktoré nemal návod.

DOMOV

Smer chce byť politicky nekorektný aj robiť poriadky v osadách

Novými podpredsedami sú Blanár a Žiga.

SVET

Výbuchy pri štadióne v Istanbule zabili najmenej 13 ľudí

K explóziám došlo hodinu po zápase medzi Besiktasom a Bursasporom.


Už ste čítali?