Pripomínam, pán Mikloš!

Autor: Slavomír Karabinoš | 26.11.2011 o 16:46 | (upravené 26.11.2011 o 22:29) Karma článku: 17,04 | Prečítané:  3913x

Spomínam si na to, ako keby to bolo včera. Pred poslednými parlamentnými voľbami v roku 2010, mala strana SDKU-DS pekný modrý bilbord  a na ňom bielou farbou napísané  "Silná stredná vrstva". Dokonca sa mi dostala do rúk kniha pána Mikloša, pod názvom "Pripomínam, pán premiér!", ktorá odľahčenou formou zhrnula najväčšie kauzy vlády Róberta Fica (a treba úprimne povedať, bolo ich dosť). Dnes mám pocit, že je to Ivan Mikloš (a SDKU-DS), ktorý potrebuje niečo pripomínať.

Priznám sa, vždy keď si pozerám volebné programy strán, zaujímam sa najviac o tie časti, kde je spomenutá stredná vrstva. Bude to tým, že ja sám som člen strednej vrstvy. Nežijem si v prepychu, nemám luxusné auto ani veľkú haciendu. Na druhej strane nežobrem na ulici, mám strechu nad hlavou a čo do úst. Stredná vrstva je dôležitá, za normálnych okolností je chrbtovou kosťou ekonomiky a spoločnosti.  Problém nás, príslušníkov strednej vrstvy je ten, že sme momentálne bití, z každej strany.

Na jednej strane je tu kríza, ktorá nám berie prácu. Stredná vrstva sa živí prácou a príjem z nej používa na bežné výdavky ako strava, bývanie a podobne. V neposlednom rade, stredná vrstva, respektíve odvody z ich miezd tvoria dôležitú súčasť príjmov štátu. Z nich sa môžu financovať zmysluplné projekty, ako je oprava ciest alebo výstavba diaľnic, až po absolútne mrhanie peňazí, typu školenie 40 Rómov ohľadom zákonníka   práce  za 33 000€!

Na druhej strane je tu Ivan Mikloš, ktorý sa pokúša znížiť deficit verejných financií a zastaviť zadlžovanie. Už legendárny podnikateľ Tomáš Baťa vravel, že si nikdy nepožičiavajte peniaze, lebo banky vám dajú dáždnik do pekného počasia, no keď začne pršať, tak vám ho zoberú. Aj môj starý otec, ktorý celý život pracoval ako mlynár vravel, že peniaze treba najprv zarobiť, až potom míňať. Dnes je to žiaľ naopak. Zadlžení  sú jednotlivci, firmy aj štáty. Snaha pána Mikloša o zníženie verejného deficitu je preto správna, pri pohľade na Grécko či Taliansko priam nevyhnutná. No spôsob akým to robí, sa nedá nazvať inak ako genocída na strednej vrstve.

V každej spoločnosti sú ľudia, ktorí pracujú a ľudia, ktorí žijú z práce iných. Mnohí majú na život z  práce iných nárok. Napríklad dôchodcovia, ktorí celý život sami ťažko pracovali, si v starobe zaslúžia, aby im spoločnosť vrátila to, čo jej odovzdali. Potom tu máme obrovskú skupinu Rómov a asociálov, ktorý tejto spoločnosti nikdy nič nedali, zato majú stále nastrčenú ruku  a skrývajú sa za rúško solidarity. Ako sa však vraví, všetkého veľa škodí, aj solidarity. Problém je, že kým je každý solidárny s tými  najchudobnejšími, stredná vrstva, teda bežní ľudia, ktorí chodia do práce, sa strácajú ako dym vo vetre. Strácajú sa preto, lebo napriek tomu, že pracujú majú menšie prijmy ako nepracujúci. Teraz nehovorím o nepracujúcich typu ľudí po 50-tke, ktorých nikto nechce ale o ľuďoch, ktorí v živote nepracovali a o prácu ani záujem nemajú. Je normálne, ak má kuchárka v školskej jedálni v okrese Stará Ľubovňa mzdu 350€ a nezamestnaný Róm z osady v tom istom okrese má príjme 600€? Kuchárka nemá nárok na nič, zato na Róma sa viaže väčšina z 50-tich dávok. Jeho deti dostanú školské pomôcky zadarmo, deti kuchárky si ich musia kúpiť, jeho deti dostanú desiatu zadarmo, kuchárkine nie. Bude sa tento Róm pokúšať pracovať, keď by stratil všetko tieto výhody? Samozrejme NIE! A vláda namiesto toho, aby vytvárala také podmienky, že sa pracovať oplatí berie pracujúcej strednej vrstve posledné výhody.

Tak napríklad Ivan Mikloš prišiel s nápadom, aby rodičia študujúcich detí na VŠ nepoberali rodinné prídavky. Už dnes si študent zo sociálneho štipendia dovolí viac, ako študent z vreckového od rodičov. Áno tie rodinné prídavky nepokryjú náklady na dieťa, ale v situácii keď 70% občanov SR poberá mzdu nižšiu ako je priemerná mzda, je každé euro veľká pomoc pre mnohé rodinné rozpočty. Ivan Mikloš ide znižovať prémiu v stavebnom sporení. Zase sa to dotkne len a len strednej vrstvy. Stavebné sporenie nevyužíva bezdomovec aby si kúpil maringotku, lebo na to nemá. Stavebné sporenie nevyužíva ani milionár, ktorý si chce postaviť vilu pod Slavínom lebo ho nepotrebuje. Stavebné sporenie využíva stredná vrstva, aby si mohla vymeniť okná na byte, zatepliť fasádu alebo dať novú strechu. Osobitná kategória je dobrovoľné nemocenské poistenie. Minister práce ho chce zrušiť a Ivan Mikloš povie fajn je to dobré, lebo vďaka tomu budeme mať k dobru 5 miliónov eur. Viete, kto využíva dobrovoľné nemocenské poistenie? Mamičky na materskej. Nemyslím tým rómske mamičky na deviatej materskej v poradí, ale normálne zodpovedné mamičky, ktoré si takto prilepšia aby mali na splátku z hypotéky alebo inkaso. Využívajú ho ľudia po 50-tke, pre ktorých nikto nemá prácu. Ich ideme trestať, lebo nepracujú aj keby pracovať chceli, zato Rómov, ktorí nepracujú, pracovať ani nechcú, tak im na výhody siahať nebudeme.

Iróniou je, že tak Ivan Miloš ako aj Iveta Radičová pred voľbami hovorili o dôstojnom živote pre strednú vrstvu, dokonca vytvorili "Tím pre dôstojný život", ktorý okrem iného vyhlásil: ""Ochrana a podpora strednej vrstvy a rodiny sa musí stať strategickým záujmom štátu – a v čase krízy dvojnásobne. Tento cieľ má svoj ekonomický, sociálny, ale aj morálny rozmer. Prosperujúca krajina – to je silná stredná vrstva. Prosperujúca stredná vrstva je okrem iného aj ďalším motorom ekonomiky. Štát musí dať najavo, že sa vie postarať nielen o ľudí, ktorí nechcú či nemôžu pracovať, ale že si váži poctivo pracujúcich ľudí, ktorí poctivo platia dane a odvody, starajú sa o rodinu a vychovávajú svoje deti."

Pripomínam Vám teda pán Mikloš, že Vaše posledné kroky sú v úplnom rozpore s týmto vyjadrením, pod ktoré ste sa podpísali aj Vy. Strednú vrstvu nechránite, práve naopak trestáte ju zato, že pracuje a tých, ktorí nepracujú motivujte, aby ostali v tejto pasivite. Štát chráni a podporuje jedine politikov, ktorý si horko-ťažko zmrazili platy, chráni a podporuje Rómov, kde sa lejú neuveriteľné peniaze do stratena, chráni finančné skupiny a ich záujmy a chráni zlodejov a gaunerov najväčších káuz, keďže ani jeden aktér akejkoľvek zlodejiny neskončil pred súdom.

PS: Aj tu sa strácajú milióny eur zo štátneho rozpočtu. http://slavomirkarabinos.blog.sme.sk/c/280216/Nehanebny-a-nestastny-rozsudok.html

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Učiteľ, ktorý sa rád hral. Ako sa Milan Reindl stal dizajnérom Lego Technic

Nevyštudoval techniku ani dizajn. Napriek tomu sa stal jedným z jedenástich dizajnérov Lego Technic. Len vďaka tomu, že si rád z lega skladal veci, na ktoré nemal návod.

DOMOV

Smer chce byť politicky nekorektný aj robiť poriadky v osadách

Novými podpredsedami sú Blanár a Žiga.

SVET

Výbuchy pri štadióne v Istanbule zabili najmenej 13 ľudí

K explóziám došlo hodinu po zápase medzi Besiktasom a Bursasporom.


Už ste čítali?