Kto do teba kameňom, tomu odpoj elektrinu!

Autor: Slavomír Karabinoš | 8.12.2011 o 21:11 | (upravené 9.12.2011 o 16:55) Karma článku: 7,79 | Prečítané:  1045x

Opäť sa predviedli, v plnej kráse. Naši "spoluobčania" z Luníka IX napadli policajtov, sprevádzajúcich zamestnancov elektrárni.  (http://korzar.sme.sk/c/6172792/na-luniku-ix-zautocili-na-policajtov-a-energetikov.html)  Návštevu neprijali obyvatelia sídliska s veľkým nadšením, veď ich prišli odpojiť od elektriny. Ako to už býva, primitívni ľudia majú primitívne vyjadrovanie a 300 rómov hádzalo na znak nesúhlasu kamene do 16-tich policajtov. Napokon rómovia nedosiahli nič, lebo ich od elektriny aj tak odpojili a tento blog si už zrejme neprečítajú. Celá situácia je však je len snehová guľa, ktorá sa nabaľuje viac a viac, pričom sa strmým kopcom rúti priamo na nás.

Energetika je tvrdý biznis. Platíš - svietiš, neplatíš- nesvietiš. Mne chodí inkaso, Vám chodí inkaso, v rámci ktorého platíme aj elektrinu. Vec tak bežná, že sa už nad tým ani nikto nepozastavuje. Len rómovia, od narodenia privilegovaná vrstva ako cézar v starovekom Ríme sa čudujú, že si majú platiť za niečo čo využívajú.  Z 500 bytov na Luníku IX je až 496 v dlhoch. 4 byty, respektíve ľudia v nich žijúci, platia pravidelne a nemajú žiadne dlhy. Klobúk dole pred nimi, je to chvályhodné.

Nejde však len o elektrinu, kde  je mimochodom celkový dlh viac ako 2,3 milióna eur. Neplatiči dlhujú mestu aj na nájomnom celkom slušnú sumu, konkrétne 6,3 milióna eur. A pritom ich nájomné je 37 eur mesačne. Bežný občan môže o tak nízkej sume len snívať. Rómovia sa vyhovárajú, že z 300 eur to jednoducho nevychádza. Pritom 300€ je v najchudobnejších okresoch Slovenska suma, na ktorú niekto drie celý mesiac. A čuduj sa svete, "gádžo" z takej sumy účty platí, ale róm, ktorý dostane do štátu všetko na zlatom podnose vytvára jednu dlžobu za druhou.

Každý musí vidieť, že tu nefunguje systém.  A vlastne tu žiadne systém ani  nie je. Tak na jednej strane mestám a obciam chýbajú peniaze, Košice nie sú výnimka. Samospráva šetrí, čo si odnesú zvyčajne pracujúci v podobe vyšších daní alebo zdraženia cestovného. Na druhej strane tu je obrovská skupina občanov, ktorých jediná povinnosť  je postaviť sa v deň vyplácania sociálnych dávok do radu a natiahnuť ruku. Tu nejde o hádzanie kameňov, tu je jasný dôkaz toho, ako ďaleko situácia zašla. Od malička totiž učíme rómov, že všetko dostanú zadarmo. Je bežná vec, že rodič vezme svoje dieťa- budúceho prváčika do obchodu, kde si vyberie tašku alebo iné školské pomôcky a rodič to zaplatí. Rómovia ako "sociálne slabší občania" dostanú pomôcky  zadarmo. Potom končí veľa rómskych detí v špeciálnych triedach, kde sa preberá 50% z učiva na bežných školách. Po škole sú už buď rodičmi alebo nezamestnaní, v každom prípade ich živiteľom je štát. Smutné je, že sa drvivá väčšina z nich sa ani nesnaží niečo zmeniť. Vyhovuje im to, sú ako vrabce, ktoré namiesto hľadania potravy radšej čakajú kto ich bude prikrmovať. Aj keď  pár jedincov chce zmeniť svoj život k lepšiemu, okolie ich stiahne opäť nadol. Nezáujem o vzdelanie, nezáujem o hľadanie práce. Potom sa nečudujme, že sú nahnevaní a hádžu kamene, keď vždy a všetko dostali zadarmo. Pre nich je prirodzené, byť zvýhodnení a neplatiť účty.

Neviem, kde sú teraz tie mimovládne organizácie ktoré vidia v rómoch neskutočný potenciál a aj ho patrične "rozvíjajú" cez nezmyselné projekty. Príklad z okresu Bardejov. Mimovládka učila deti práci na PC. Za odmenu dostali USB kľúč. Po prvé ; neviem kde ten USB kľúč použijú, keď sú často bez elektriny alebo pripojení na čierno. Pochopili to asi aj samotné deti, lebo USB kľúče hneď ponúkali na predaj. A po druhé; ako vidno aj na príklade Luníka IX, viac ako USB kľúče rómovia potrebujú disciplínu a zodpovednosť.  Jednoducho chýba autorita. Koho sa oni boja, kto ich dokáže postihnúť? Exekútor im nemá čo vziať, políciu nám za chvíľu ukameňujú, úradníci s nimi musia jednať len slušne, lebo hneď sú porušené ich ľudské práva a slobody. Naozaj sa tu nabaľuje jedna snehová guľa, ktorá mieri priamo na nás. Drzosť, arogancia a pocti beztrestnosti sú u rómov už pomaly ale iste hlboko zakorenené, zatiaľ čo zodpovednosť a túžba po inom živote ako je ten v osade sa vytráca ako jarný sneh.

V Biblii sa píše, že kto do teba kameňom, ty doňho chlebom. A  (žiaľ) naozaj to tak je! 300 rómov, ktorí zadlžujú všetkých Košičanov bralo včera do ruky kamene, aby si zajtra do tých istých rúk vzali sociálne dávky, na ktoré sa mimochodom skladajú všetci poctivo pracujúci občania....

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Učiteľ, ktorý sa rád hral. Ako sa Milan Reindl stal dizajnérom Lego Technic

Nevyštudoval techniku ani dizajn. Napriek tomu sa stal jedným z jedenástich dizajnérov Lego Technic. Len vďaka tomu, že si rád z lega skladal veci, na ktoré nemal návod.

DOMOV

Smer chce byť politicky nekorektný aj robiť poriadky v osadách

Novými podpredsedami sú Blanár a Žiga.

SVET

Výbuchy pri štadióne v Istanbule zabili najmenej 13 ľudí

K explóziám došlo hodinu po zápase medzi Besiktasom a Bursasporom.


Už ste čítali?