Prosím Vás o trochu ľudského tepla do týchto chladných dní.

Autor: Slavomír Karabinoš | 8.2.2012 o 20:33 | (upravené 8.2.2012 o 20:47) Karma článku: 8,36 | Prečítané:  592x

Na Slovensku zavládla zima, aká tu už pár rokov nebola. Rekordné mínusové teploty uplynulých dní ukazujú,  aké je dôležité mať piecku či kúrenie. Ruku na srdce, kto z nás sa neteší na teplý bylinkový čaj v spoločnosti praskajúcich polienok v kozube a koľkým z nás sa nechce vstávať z teplej postele do chladného rána? Sú však medzi nami ľudia, ktorí si už teplú posteľ nevedia ani predstaviť.

Bezdomovci sa v našej spoločnosti vykresľujú ako zanedbaní ľudia zo závislosťou na alkohole, pričom si za to všetko nešťastie môžu sami. Spia na lavičkách,  žobrú na námestiach, v chladných dňoch sa zdržiavajú v priestoroch  železničných alebo autobusových vestibulov. Mnohí spia aj v zime s hviezdami nad hlavou a odmietajú využiť stanové mestečká. Riskujú omrzliny, v tom horšom  prípade podchladenie a smrť. Nenechajte sa však pomýliť predsudkami, nerobia to z vlastnej vôle a mnohí sa pokúšajú o to, aby bola táto zima pre nich posledná, ktorú strávia na ulici.

Čo bezdomovec, to životný príbeh. Poznám bezdomovca, ktorý obýva inak neobývateľné ruiny domu(ak sa to dá domom nazvať). Vyštudovaný inžinier v oblasti elektrotechniky sa dostal na šikmú plochu vďaka alkoholu. Iného vyhodili na ulici vlastné deti.  Nájdu sa aj takí, ktorí celú výplatu nechali v herni, chrbtom  sa im otočila celá rodina a skončili na ulici. Uvedomujú si, že sa niekde stala chyba a nemuseli dopadnúť takto. Nie je ľahké sa vrátiť do normálneho života  ak už nemáte rodinu, kamarátov a jedinou známosťou sú ľudia s rovnakým osudom. Napriek tomu sa to dá. Mnohí začínajú ako predajcovia časopisu NOTA BENE. Ide o ľudí, korí nechcú žobrať a ani  nechcú sedieť s pohárikom v ruke, keďže si však ťažko hľadajú prácu  predávajú  aspoň časopis. Ten si kúpia za 70 centov, predávajú ho za jedno euro a štyridsať centov, na jednom výtlačku  tak zarobia 70 centov. Nie je to veľká suma, avšak lepšie ako nič. Navyše  robia činnosť,  ktorá dáva zmysel. Problém však je, že mnoho ľudí dá predajcom peniaze ale časopis si nevezme. To predajcov - bezdomovcov demotivuje. Vedia, že im stačí vziať len jeden - dva výtlačky časopisu „aby mali niečo v ruke" ale zarobia si  oveľa viac. To ženie do straty nie len samotný časopis, ale aj vytvára aj u bezdomovcov ilúzie, že peniaze prídu k nim samé a nemusia ani nič predať.

Prosím preto všetkých dobrý ľudí, ľudí ktorí na vyjadrenie sociálneho cítenie nepotrebujú ani drahé bilbordy ani predražené tendre,  aby si kupovali mesačník NOTE BENE a aj si ho reálne vzali po jeho zaplatení. Každé ráno čakám na autobus a sledujem blízky novinový stánok. Je neuveriteľné, koľko ľudí si kupuje odpad menom bulvárne denníky, v ktorých sú témou dňa odhalené prsia a nepodstatné „pikošky"  zo sveta našich pseudo celebrít. 1.40 € mesačne si snáď nájde každá domácnosť a možno si ho prelistujete pri spomínanej šálke čaju. Aj takto môžeme dokázať, že nie sme egoisti a nenažranci ako GORILY.  Za takýto prejav ľudskosti vopred ĎAKUJEM.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Učiteľ, ktorý sa rád hral. Ako sa Milan Reindl stal dizajnérom Lego Technic

Nevyštudoval techniku ani dizajn. Napriek tomu sa stal jedným z jedenástich dizajnérov Lego Technic. Len vďaka tomu, že si rád z lega skladal veci, na ktoré nemal návod.

DOMOV

Smer chce byť politicky nekorektný aj robiť poriadky v osadách

Novými podpredsedami sú Blanár a Žiga.

SVET

Výbuchy pri štadióne v Istanbule zabili najmenej 13 ľudí

K explóziám došlo hodinu po zápase medzi Besiktasom a Bursasporom.


Už ste čítali?