Keď sa spomenú kopanice.

Autor: Slavomír Karabinoš | 10.5.2012 o 21:21 | (upravené 10.5.2012 o 23:31) Karma článku: 6,88 | Prečítané:  283x

Aj keď dnes všetci túžime po komforte a vymoženostiach mestského života, stále sa nájde množstvo ľudí, ktorí túžia po pokojnom vidieku. Dôkazom sú prímestské oblasti, ktoré ponúkajú pokoj vidieka a občiansku vybavenosť mesta. Mňa osobne lákajú dedinky, kopanice, lazy... nezvime si ich akokoľvek, jednoducho nefalšovaný vidiek, kde sa všetko potrebné dozviete v krčme a kostole, kde maličká predajňa s logom Jednoty je nákupným centrom, kde vás budí kikiríkanie kohúta, kde je aj piaty sused konkrétna osoba, nie len anonymná menovka na dverách, kde si nemusíte zamykať auto a kde si susedia vymieňajú cez plot svoje názory na politiku a tohtoročnú úrodu. Milujem takéto lokality, ktoré žiaľ postupne vymierajú najmä kvôli svojej neatraktivite pre mladé rodiny. Medzi takéto oblasti patria aj obce Ľutina a Olejníkov. Sú ideálnou lokalitou pre lacný výlet, ktorí zaťaží rodinný rozpočet len minimálne.      

K spomínaných obciam sa dostanete tak, že z Prešova vyrazíte smerom na Starú Ľubovňu a v Pečovskej Novej Vsi (prvá obec za mestom Sabinov) odbočíte za autobusovou zastávkou vpravo. Za obcou sa už pred vami začne rozprestierať pekná príroda s obrobenými políčkami a lesom v pozadí. Nikde neodbočujte, jazdite stále rovno a tak dorazíte k obci Ľutina. Pokiaľ sa chcete duchovne vyžiť, za obecným úradom v Ľutine odbočte vľavo, tak poľahky trafíte k Bazilike minor v Ľutine. Ide o významné pútnické miesto najmä pre veriacich z radov gréckokatolíckej cirkvi, hojne ho však navštevujú a rímskokatolícki veriaci. História tohto miesta siaha až do 19st., keď sa istej chudobnej žene zjavil svätý Mikuláš a varoval ju, aby ako znak pokánia postavila na tomto mieste kríž inak onemie. Žena časom naozaj stačila reč a tá sa jej vrátila až keď veriaci na určené miesto postavili spomínaný kríž.

V tichu prírody môžete nerušene prednášať svoje modlitby, alebo len tak  premýšľať a nasávať atmosféru. Bazilika neožíva len koncom leta keď sa tu koná najväčšia púť, ale konajú sa tu aj pravidelné akcie napr. púte vysokoškolákov, púte seniorov, púte otcov, púte mladých, púte matiek, Fatimské soboty, Liturgie za uzdravenie a podobne. Ak máte o nejakú akciu  záujem, všetky potrebné informácie nájdete na internete.

Pokiaľ sa vrátite späť na hlavú cestu, pokračujte smerom k obci Olejníkov. Nachádza sa tu súkromná prírodná rezervácia ktorá nechráni konkrétneho živočícha alebo rastlinu, ale celý ekosystém ktorý sa na území nachádza. Pokiaľ uvažujete  nad nezvyčajným darčekom pre blízkeho človeka, za sumu 50€ mu môžete v rezervácii kúpiť konkrétny strom. Celkom netradičný darček, pri ktorom Vám odpadávajú starosti s jeho balením:-) Na výber máte množstvo stromov rozličnej veľkostí, najrozšírenejšie sú jedle, javor, buk a jaseň. Ak si privstanete môžete v rezervácii pozorovať srnky alebo líšky, žije tu aj rys a ja osobne som videl vlka, teda jeho chvost. Nemajte však obavy, ide o plaché tvory ktoré žijú hlboko v lese kam bežne človek nechodí a v skutočnosti je veľkým šťastím ak stretneme aspoň spomínané srnky. Naisto však budete počuť vtáky, najmú ďatľa ktorého vo večerných hodinách strieda sova. Ak si chcete výlet spestriť, môžete si v časti obci zvanej Majdan uloviť ryby v umelom rybníku. Úlovok si môžete legálne vziať domov a ugrilovať. V blízkosti spomínané rybníka sú aj detské preliezky a hojdačky. Detsky džavot je to jediné čo bude v tom tichu počuť, najmä cez víkend môžete stretnúť chatárov, zaujmú aj miestne pôvodné drevenice ktorých už neostalo veľa,  sú však ešte obývané.

Pokiaľ sa chcete vydať na náročnejšiu túru, máte na výber z dvoch možností. Pri autobusovej zastávke Majdan sa cesta rozvetvuje. Ak sa vyberiete pozdĺž rieky Ľutinka môžete sa dosať až k lyžiarskemu stredisku Lysá, to už budete na druhej strane pohoria. Druhý variant vás zavedie k dnes už zaniknutej osade Ambrušovce, pripomína ju len pár domčekov využívaných ako chaty. V oboch prípadoch nezabudnite na pevnú obuv, asfaltový povrch postupne vystrieda lesná cesta. Sledujte bielo-žlté turistické značenie a určite sa nestratíte.

Chýba mi  trošku väčšia podpora turizmu, možno nejaké koníky s kočom alebo salaš s dobrým jedlom, nič to však nemení na tom, že za pár eur a 30 minút cesty z Prešova nájdete nedotknutú prírodu a dobré možnosti na turistiku.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Učiteľ, ktorý sa rád hral. Ako sa Milan Reindl stal dizajnérom Lego Technic

Nevyštudoval techniku ani dizajn. Napriek tomu sa stal jedným z jedenástich dizajnérov Lego Technic. Len vďaka tomu, že si rád z lega skladal veci, na ktoré nemal návod.

DOMOV

Smer chce byť politicky nekorektný aj robiť poriadky v osadách

Novými podpredsedami sú Blanár a Žiga.

SVET

Výbuchy pri štadióne v Istanbule zabili najmenej 13 ľudí

K explóziám došlo hodinu po zápase medzi Besiktasom a Bursasporom.


Už ste čítali?