Vďaka mama

Autor: Slavomír Karabinoš | 13.5.2012 o 13:56 | (upravené 13.5.2012 o 17:21) Karma článku: 8,39 | Prečítané:  253x

Hovorí sa, že chlap nikdy nezažije bolesť ktorú zažíva žena pri pôrode a nikdy nemá s dieťaťom taký silný emočný vzťah ako matka. Práve dnešný deň slúži na to, aby si každý našiel aspoň 5 minút a povedal tej svoje mame jedno veľké Ďakujem.

Deň matiek nie je určeným len súčasným mamičkám, jeho význam spočíva aj v tom, že sa vyzdvihuje význam materstva a pre spoločnosť a štát.  Už Tomáš Baťa vedel, že najväčšiu hodnotu firmy netvoria stroje alebo budovy ale ľudia a tento princíp môžeme aplikovať aj na celú spoločnosť. Veľa sa u nás hovorí o dobiehaní vyspelejších štátov, o zlepšovaní kvality života, no len malá pozornosť sa venuje mamám a rodinám, pričom budúcnosť každého národa a štátu sa začína práve tu. Štáty ako Francúzsko, Nemecko, Taliansko a mnohé ďalšie riešia nízku pôrodnosť, ktorá je následkom práve dehonestácie materstva. Novodobým hitom sú úspešné ženy, ktoré sú „single", ktoré si zo všetkým poradia samé, ktoré majú pred sebou sľubnú kariéru a rodina je v zozname snov a cieľov až niekde úplne na konci. V tomto smere by bolo teda vhodné, ak by aj samotní zamestnávatelia boli viac ústretoví a tolerantnejší. Netreba hneď hádzať do koša životopisy žien, ktoré sú matkami menších detí. Aj firma by mala uvažovať do budúcna a zamyslieť sa, že dobre vychované deti môžu byť aj dobrými zamestnancami. Kariéra a materstvo by nemali byť v atangónii ale práve naopak, mali by sa dopĺňať v vzájomne podporovať.

Na druhej strane by tu mala byť vyššia motivácia aj zo strany štátu, ktorý práve v oblasti materstva môže prejavovať skutočnú solidaritu. Tá sa neprejavuje nenávratnými pôžičkami Grécku ani vyplácaním sociálnych dávok tam, kde sa z nich stal dlhoročný a jediný príjem. Zdravá solidarita a sociálne cítenie by sa malo prejavovať v tom, že mladé rodiny budú mať dostupné možností bývanie, že sa nebudú rozhodovať medzi hypotéku a prírastkom do rodiny lebo obe nezvládnu a že sa nebudú báť, či po skončení materskej dovolenky bude mať pre nich pôvodný zamestnávateľ miesto.

Určite nie je ľahké vypadnúť na pár rokov z pracovného kolotoča a vymeniť kancelársky stôl za plienky a fľaštičku s detským motívom. Určite nie je ľahké absolvovať 9 mesiacov plných vyšetrení ale aj bolestí a zdravotných rizík, určite nie je ľahké variť, upratovať, dávať pozor na dieťa, hrať sa s ním, vymýšľať mu program a skláňať sa uprostred noci nad kolískou. Ja to viem, vážim si to a rozhodne nie som jediný. Práve preto je dnešný deň určeným všetkým matkám, ktoré nabrali odvahu a prevzali na seba najťažšiu životnú úlohu- úlohy matky. A zvlášť ďakujem mojej mamine, ktoré mi okrem iného umývala kolená zelené od trávy, keď som ako malý hral futbal, ktorá mi podpísala aj občasnú zlú známku v žiackej knižke, keď som sa chcel vyhnúť ocovým prednáškam :D :D a ktorá toho veľa pre mňa spravila. Nezabúdajme, nebyť obetavosti našich matiek, tak by sme tu dnes možno neboli. VĎAKA MAMI.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Učiteľ, ktorý sa rád hral. Ako sa Milan Reindl stal dizajnérom Lego Technic

Nevyštudoval techniku ani dizajn. Napriek tomu sa stal jedným z jedenástich dizajnérov Lego Technic. Len vďaka tomu, že si rád z lega skladal veci, na ktoré nemal návod.

DOMOV

Smer chce byť politicky nekorektný aj robiť poriadky v osadách

Novými podpredsedami sú Blanár a Žiga.

SVET

Výbuchy pri štadióne v Istanbule zabili najmenej 13 ľudí

K explóziám došlo hodinu po zápase medzi Besiktasom a Bursasporom.


Už ste čítali?