Výzva novinárom a aktivistom, alebo čo tak sa presťahovať?

Autor: Slavomír Karabinoš | 13.2.2014 o 18:33 | (upravené 13.2.2014 o 21:27) Karma článku: 15,22 | Prečítané:  922x

Myslel som si, že tlak mi dvihnú len výkony našich športovcov na olympiáde, ale sú veci ktoré mi nie sú ľahostajné. Nie je možné sa neustále oháňať ľudskými právami, právo je len jedna strana mince, tá druhá sa volá zodpovednosť. Rómov treba učiť zodpovednosti za svoj vlastný život a svoje okolie, nie len slepo obhajovať.

Vyváženosť spravodajstva by mala patriť medzi základné princípy každého mienkotvorného denníka. Snaha pozerať sa na udalosti nestranne a s nadhľadom, s cieľom priniesť objektívne informácie a hľadať pravdu je súčasťou výbavy každého novinára. Na rozdiel od Miloša Zemana nepovažujem komentátorov za ľudí, ktorí píšu o všetkom ale nerozumejú ničomu. Práve naopak, dobré napísaný komentár môže priniesť iný uhol pohľadu a prinúti čitateľa zamyslieť sa. Avšak všetko s mierou. Niektoré udalosti, nech sa dívame  na ne z akéhokoľvek uhla vyzerajú stále rovnako. Zločin bude stále zločinom, krádež bude stále krádežou a osoba ktoré vykonala zločin  bude stále kriminálnikom. Nie je pritom dôležité, či táto osoba má vyholenú hlavu a kanady alebo zavšivavené vlasy a deravé topánky. Logika novinárov a aktivistov je však trochu iná. Ak holohlavá osoba napadne bezbranných ľudí na ulici je to hrozný skutok nad ktorým sa pohoršujete. Áno, pohoršenie je oprávnené. Ak napadnú staršieho bezbranného pána v jeho vlastnom dome rómovia, zbijú a okradnú ho, údajne zato môže chudoba. Kriminalita nie je výsledkom chudoby, kriminalita je slobodná voľba. Množstvo kriminálnikov pochádza z dobre situovaných rodín a má prestížne vzdelanie  a množstvo ľudí na pokraji biedy žije slušne. Tak útok v Nitre, ako aj útoky rómov na Spiši sú odporné činy a majú byť spravodlivo potrestané.

Prestaňme sa už konečne pozerať na rómov iba ako na obete. Príčinou napätia medzi rómskym etnikom a majoritou je, že ak sa stane obeťou róm je z toho veľké haló, v opačnom prípade je to iba poľutovaniahodný čin, za ktorý vlastne rómovia ani nemôžu. Opak je však pravdou. V osadách už detí majú deti, pohlavný styk neplnoletých je tam pravidelnejší ako teplá strava a rodičia často nevedia kde sa ich ratoelsti nachádzajú. Zato nemôže majorita, nezodpovednosť je ich slobodná voľba. V čase keď ich rovesníci píšu monitor, mnohé rómske dievčatá ležia na pôrodníckych oddeleniach.

Je paradoxné, že rómov obhajujú ľudia, ktorí nikdy v blízkosti osady nežili. Občas si kladiem otázku, aké by to bolo keby sa sociálne dávky vyplácali iba v Bratislave pred Úradom vlády, aké by to bolo keby v luxusnej štvrti pod Slavínom prišla  bývať časť občanov z Jarovníc? Je veľmi jednoduché mať na sebe drahé šaty, pekné topánky a z Bruselu či z teplej kancelárie v Bratislave hovoriť o tolerancii a mierovom spolužití. Spýtajte sa sociálnych pracovníčok s akou aroganciou sa so strany rómov často stretávajú, spýtajte sa učiteliek v nultých ročníkov koľko energie ich stoja deti z osady ktoré nevedia spláchnuť toaletu ani držať v rukách príbor, spýtajte sa cestujúcich na ten pocit, keď skupina zapáchajúcich rómov s plnými igelitkami múky a mäsa nastúpi do autobusu, spýtajte sa revízorov MHD ako sa rómske deti prevážajú bez lístka, pričom iné dieťa dostane pokutu len preto, lebo si doma zabudlo preukážku alebo neoznačilo lístok. V Chminanskych Jakubovanoch si bežne rómske dieťa ľahne na cestu pred auto, v horšom prípade doň začne hádzať kamene. Čo mám toto spoločné s chudobou alebo vylúčením? Vidí tu niekto rasizmus? Ľudia žijúci v blízkosti osád nie sú rasisti, sú len neskutočne zúfalí, že sa slušných ľudí nemá kto zastať. Stavenie múrov, volenie Kotlebu...to všetko je len prejav zúfalstva. Ako vraví porekadlo, sýty hladnému neverí a tak páni redaktori, aktivisti čo si prísť vyskúšať život v blízkosti osád? Máte na výber množstvo destinácii východného a južného Slovenska. A vezmite so sebou aj svoje rodiny a drahé laptopy veď podľa vás sú úplne neškodní, to len my gádžovia ich vidíme v zlom svetle.

PS: Autor tohto blogu nemá vyholenú hlavu, nie je prívržencom Mariána Kotlebu, nenosí kanady ani čiernu bundu a nemá ani vytetovanú nacistické symboliku. Odmieta násilie, rasizmus a diskrimináciu rovnako ako priživovanie sa na sociálnom systéme. Vážim si každého slušného človeka, každého slušného róma, ale pozrime sa pravde do očí a prestaňme šíriť demagógiu, že rómovia za nič nemôžu...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Učiteľ, ktorý sa rád hral. Ako sa Milan Reindl stal dizajnérom Lego Technic

Nevyštudoval techniku ani dizajn. Napriek tomu sa stal jedným z jedenástich dizajnérov Lego Technic. Len vďaka tomu, že si rád z lega skladal veci, na ktoré nemal návod.

DOMOV

Smer chce byť politicky nekorektný aj robiť poriadky v osadách

Novými podpredsedami sú Blanár a Žiga.

SVET

Výbuchy pri štadióne v Istanbule zabili najmenej 13 ľudí

K explóziám došlo hodinu po zápase medzi Besiktasom a Bursasporom.


Už ste čítali?